ASAA 2004 High School State Championships
Sponsored by First National Bank
Jim Whisenant Ski Trails, Birch Hill Recreation Area, Fairbanks, AK
Thursday, February 26, 2004
Girls 7.5 Km Individual Freestyle
Place Name Team Time Time Back
1 RONSSE, Katie Service HS 24:38.2 0
2 HABERMANN, Elisabeth Skyview HS 25:34.1 55.9
3 GILLIS, Christina West Valley HS 25:51.4 +1:13.2
4 PHELPS, Aleta Homer HS 25:53.0 +1:14.8
5 BRASSFIELD, Amanda Service HS 26:09.6 +1:31.4
6 MANNIX, Tazlina Su Valley HS 26:28.9 +1:50.7
7 FRANZMANN, Katie Soldotna HS 26:34.1 +1:55.9
8 QUINLEY, Elizabeth East Anchorage HS 26:47.3 +2:09.1
9 MATHIS, Lana Service HS 26:48.4 +2:10.2
10 RORABAUGH, Becca West Valley HS 26:55.6 +2:17.4
11 EMBICK, Elizabeth Valdez HS 27:04.3 +2:26.1
12 EIBEN, Ky Service HS 27:15.3 +2:37.1
13 WIDNESS, Janna Service HS 27:30.0 +2:51.8
14 HOLMES, Chelsea Dimond HS 27:31.5 +2:53.3
15 MERY, Adele West Valley HS 27:33.5 +2:55.3
16 FRITZ, Lauren Chugiak HS 27:52.6 +3:14.4
17 MJOS, Brita East Anchorage HS 27:57.7 +3:19.5
18 WORCESTER, Fiona West Anchorage HS 28:01.0 +3:22.8
19 PANKOSKI, Katy Soldotna HS 28:22.5 +3:44.3
20 JOHNSON, Laura West Valley HS 28:28.2 +3:50.0
21 DENKEWALTER, Grethe West Anchorage HS 28:32.3 +3:54.1
22 TURNER, Liz Chugiak HS 28:46.0 +4:07.8
23 TARRIES, Elisha Skyview HS 28:48.6 +4:10.4
24 KORNFIELD, Tamra East Anchorage HS 28:52.2 +4:14.0
25 SCHMIDT, Ingrid Lathrop HS 28:55.0 +4:16.8
26 RAMEY, Kalen Service HS 29:07.4 +4:29.2
27 OSLAND, Brittany Soldotna HS 29:20.1 +4:41.9
28 BRADLEY, Alice Chugiak HS 29:21.4 +4:43.2
29 SMOLA, Jenny Soldotna HS 29:33.2 +4:55.0
30 GEARRY, Kristin Colony HS 29:42.2 +5:04.0
31 TURNER, Katie Chugiak HS 29:46.4 +5:08.2
32 JOHNSON, Erin Chugiak HS 29:54.0 +5:15.8
33 KREILKAMP, Hannah East Anchorage HS 29:55.0 +5:16.8
34 HAGEN-LILLEVIK, Synneva Kenai Central HS 30:01.0 +5:22.8
35 GLASER, Sarah Seward HS 30:02.1 +5:23.9
36 FITZGERALD, Kate Palmer HS 30:20.9 +5:42.7
37 GLASER, Jolie Seward HS 30:21.6 +5:43.4
38 HATTON, Jasmine East Anchorage HS 30:25.7 +5:47.5
39 WALTON, Lily Lathrop HS 30:36.9 +5:58.7
40 TSIGONIS, Elizabeth Lathrop HS 30:39.3 +6:01.1
41 ORLEY, Andrea Dimond HS 30:42.7 +6:04.5
42 MERKES, Kendra Skyview HS 30:46.4 +6:08.2
43 JOST, Allison East Anchorage HS 31:00.3 +6:22.1
44 DETHLEFS, Amy Chugiak HS 31:03.2 +6:25.0
45 MILLER, Jaime Skyview HS 31:06.6 +6:28.4
46 MCMAHON, Julia West Anchorage HS 31:39.8 +7:01.6
47 CASWELL, Tess Soldotna HS 31:41.4 +7:03.2
48 HAMM, Sarah Dimond HS 31:47.7 +7:09.5
49 WILSON, Carolyn Dimond HS 32:02.1 +7:23.9
50 BANKS, Jodie West Anchorage HS 32:02.3 +7:24.1
51 OSTERMICK, Melissa Su Valley HS 32:05.2 +7:27.0
52 RULIEN, Megan West Anchorage HS 32:07.3 +7:29.1
53 WORCESTER, Rosalind West Anchorage HS 32:08.8 +7:30.6
54 BROOKS, Rose Bartlett HS 32:31.0 +7:52.8
55 DOUGHERTY, Emily Colony HS 32:35.3 +7:57.1
56 FERREE, Hannah West Valley HS 32:35.7 +7:57.5
57 SCHMIDT, Kalysta Dimond HS 32:40.2 +8:02.0
58 MORRIS, Kim Dimond HS 32:45.9 +8:07.7
59 FERRY, Grace Palmer HS 32:54.0 +8:15.8
59 CALDWELL, Suzanna Wasilla HS 32:54.0 +8:15.8
61 KARNS, Brittany Lathrop HS 33:10.8 +8:32.6
62 MOEGLEIN, Morgan Colony HS 33:28.7 +8:50.5
63 BABCOCK, Allie Lathrop HS 33:50.7 +9:12.5
64 HALPIN, Samantha Homer HS 34:18.0 +9:39.8
65 PACE, Jessica Colony HS 34:30.1 +9:51.9
66 LEINER, Rosalie Palmer HS 34:34.6 +9:56.4
67 KELLER, Heidi Soldotna HS 34:38.3 +10:00.1
68 ARSENAULT, Sara Homer HS 34:39.1 +10:00.9
69 HALL, Shauna Kenai Central HS 34:49.5 +10:11.3
70 MCLEAN, Nellie Bartlett HS 35:01.9 +10:23.7
71 ADERHOLD, Kasey Homer HS 35:16.8 +10:38.6
72 HAMLER, Hannah Su Valley HS 35:25.3 +10:47.1
73 BICKFORD, Casey Su Valley HS 35:39.7 +11:01.5
74 SUMMER, Rebekah Kenai Central HS 35:41.4 +11:03.2
75 FERRY, Anne Palmer HS 35:51.4 +11:13.2
76 CUNNINGHAM, Katie Palmer HS 36:01.8 +11:23.6
77 DOLECKI, Ayla Su Valley HS 36:11.3 +11:33.1
78 PECK, Katie Seward HS 36:12.0 +11:33.8
79 APPERSON, Heather Seward HS 36:27.8 +11:49.6
80 HAMRICK, Summer Bartlett HS 36:40.1 +12:01.9
81 MCQUOWN, Jasmine Palmer HS 37:25.4 +12:47.2
82 MATIYA, Kira Kenai Central HS 37:31.4 +12:53.2
83 KLAWITTER, Jorin Colony HS 37:49.1 +13:10.9
84 WARREN, Claire Colony HS 38:20.4 +13:42.2
85 KARNS, Olivia Lathrop HS 38:39.6 +14:01.4
86 DANZL, Kathy Wasilla HS 39:04.0 +14:25.8
87 SIMPSON, Ali Skyview HS 39:32.0 +14:53.8
88 LYNCH, Jae Wasilla HS 40:13.7 +15:35.5
89 HOLTZHEIMER, Greta Bartlett HS 40:14.2 +15:36.0
90 SUMMER, Jessica Kenai Central HS 41:23.2 +16:45.0
91 CONRAD, Amanda Wasilla HS 42:08.7 +17:30.5
92 HUNNER, Katy Wasilla HS 42:17.0 +17:38.8
Boys 10 Km Individual Freestyle
Place Name Team Time Time Back
1 SINGLETON, Justin Chugiak HS 0:28:02.2 0
2 HINCKLEY, Mike Service HS 0:28:13.0 10.8
3 CLARK, Daniel East Anchorage HS 0:28:42.9 40.7
4 JOHNSON, Matthew Service HS 0:28:43.2 41
5 BERRY, Nate Chugiak HS 0:28:46.3 44.1
6 TREINEN, Max West Anchorage HS 0:28:48.9 46.7
7 BRODA, Brett Lathrop HS 0:28:55.0 52.8
8 JOHNSON, Patrick Service HS 0:29:13.2 +1:11.0
9 ITO, Daichi Service HS 0:29:27.6 +1:25.4
10 LOWEN, Bryan Dimond HS 0:29:44.5 +1:42.3
11 CHERRY, Jesse Chugiak HS 0:29:48.7 +1:46.5
12 GILLIS, Anders West Valley HS 0:29:53.0 +1:50.8
13 WISE, Ross Colony HS 0:29:57.0 +1:54.8
14 SCHMIDT, Loren Lathrop HS 0:30:02.9 +2:00.7
15 MELMS, Zak Service HS 0:30:10.2 +2:08.0
16 CARLSTROM, Josh West Valley HS 0:30:12.9 +2:10.7
17 KOSEDNAR, Chris East Anchorage HS 0:30:15.5 +2:13.3
18 JONES, Morgan Homer HS 0:30:39.4 +2:37.2
19 WOLFE, Nathan East Anchorage HS 0:30:47.9 +2:45.7
20 HULEN, Mason West Anchorage HS 0:31:11.0 +3:08.8
21 BROOKS, William East Anchorage HS 0:31:11.3 +3:09.1
22 OLENDORFF, Stephen Soldotna HS 0:31:19.0 +3:16.8
23 MCCLURE, Ryan Galena/IDEA 0:31:28.4 +3:26.2
24 KLAUDER, Kerry Colony HS 0:31:34.2 +3:32.0
25 FAY, Colin Chugiak HS 0:31:44.3 +3:42.1
26 WALTON, Ryan Soldotna HS 0:31:45.0 +3:42.8
27 MURPHY, John Chugiak HS 0:31:57.3 +3:55.1
28 DONER, Peter Colony HS 0:32:02.7 +4:00.5
29 MORHAIN, Chris Chugiak HS 0:32:03.2 +4:01.0
30 GONSKI, Brandon Colony HS 0:32:03.3 +4:01.1
31 MOXNESS, Anson West Anchorage HS 0:32:07.9 +4:05.7
32 KENT, Mike Kenai Central HS 0:32:11.0 +4:08.8
33 KING, Noah Skyview HS 0:32:13.7 +4:11.5
34 ADAMS, Matt Seward HS 0:32:16.5 +4:14.3
35 DUDLEY, Kyle Skyview HS 0:32:19.7 +4:17.5
36 LATZ, Kyle Kenai Central HS 0:32:22.9 +4:20.7
37 MANDSAGER, Paul Service HS 0:32:27.7 +4:25.5
38 LOKKEN, Tommy West Valley HS 0:32:28.8 +4:26.6
39 DOUGHERTY, Joe Colony HS 0:32:34.4 +4:32.2
40 BETHKA, Connor Bartlett HS 0:32:36.9 +4:34.7
41 HABIG, Andrew Bartlett HS 0:32:43.8 +4:41.6
42 HABERMANN, Matthew Soldotna HS 0:32:45.5 +4:43.3
43 BRITTON, Galen East Anchorage HS 0:32:47.0 +4:44.8
44 MORRIS, Alex Dimond HS 0:32:49.0 +4:46.8
45 MERY, Noah West Valley HS 0:32:49.1 +4:46.9
46 NELSON, Clay Kenai Central HS 0:32:49.3 +4:47.1
47 MONTAGUE, Michael Dimond HS 0:32:58.0 +4:55.8
48 SCHAUER, Karl Lathrop HS 0:33:02.3 +5:00.1
49 TODD, Collin West Valley HS 0:33:11.7 +5:09.5
50 LITZENBERGER, Spencer Soldotna HS 0:33:21.5 +5:19.3
51 BUKLIS, Steven West Anchorage HS 0:33:24.8 +5:22.6
52 HUTCHINGS, Nick West Anchorage HS 0:33:37.2 +5:35.0
53 NEWMAN, Jonathan Dimond HS 0:33:38.9 +5:36.7
54 STODDARD, Wade Lathrop HS 0:33:51.1 +5:48.9
55 VIAVANT, Sam West Valley HS 0:33:52.7 +5:50.5
56 CHASE, Caleb Soldotna HS 0:33:54.6 +5:52.4
57 TEGELER, Luke Colony HS 0:34:04.4 +6:02.2
58 BANAS, Andy Kenai Central HS 0:34:14.9 +6:12.7
59 HENNESSY, Andrew Dimond HS 0:34:28.9 +6:26.7
60 MILLIRON, Max Soldotna HS 0:34:36.7 +6:34.5
61 HINES, Travis Homer HS 0:34:55.1 +6:52.9
62 STUTZER, Lukas Dimond HS 0:35:01.1 +6:58.9
63 SWANSON, Alfred Valdez HS 0:35:13.8 +7:11.6
64 CASON, Jonathan West Anchorage HS 0:35:28.0 +7:25.8
65 MCCLURE, Jerad Galena/IDEA 0:36:07.6 +8:05.4
66 FERREE, Nick Lathrop HS 0:36:09.9 +8:07.7
67 RANDALL, Tanner East Anchorage HS 0:36:31.0 +8:28.8
68 BARDARSON, Leif Seward HS 0:36:33.9 +8:31.7
69 THOMAS, Trevor Wasilla HS 0:36:38.2 +8:36.0
70 APPERSON, David Seward HS 0:36:41.0 +8:38.8
71 COX, Alex Skyview HS 0:36:51.2 +8:49.0
72 ADAMS, Chad Seward HS 0:37:41.6 +9:39.4
73 FREY, Jesse Lathrop HS 0:37:52.5 +9:50.3
74 SENTA, Brian Palmer HS 0:37:52.8 +9:50.6
75 HUNNER, Joe Wasilla HS 0:38:03.9 +10:01.7
76 ANDERSON, Edward Bartlett HS 0:38:04.6 +10:02.4
77 LOUNSBURY, Levi Nikiski HS 0:38:11.9 +10:09.7
78 WOOD, Robert Bartlett HS 0:38:20.3 +10:18.1
79 CHAPMAN, Tyler Palmer HS 0:38:30.5 +10:28.3
80 REID, D.C. Kenai Central HS 0:38:37.6 +10:35.4
81 BAKK, Aaron Nikiski HS 0:38:43.4 +10:41.2
82 KARNIKIS, Taylor Skyview HS 0:39:01.9 +10:59.7
83 RODGERS, Alex Skyview HS 0:39:08.0 +11:05.8
84 KLEINERT, Simon Skyview HS 0:39:16.6 +11:14.4
85 MCLEOD, Branden Wasilla HS 0:40:00.5 +11:58.3
86 LUTHER, Chris Wasilla HS 0:40:47.7 +12:45.5
87 WILLARDSON, Joey Palmer HS 0:40:48.8 +12:46.6
88 SOLIN, Bryce Bartlett HS 0:41:46.9 +13:44.7
89 SHARROW, Gabe Wasilla HS 0:42:15.2 +14:13.0
90 SHEPPARD, Peter Homer HS 0:42:29.7 +14:27.5
91 ALGER, Zach Palmer HS 0:42:59.5 +14:57.3
92 MARTIN, Tad Homer HS 0:43:16.5 +15:14.3
93 KELLEY, Jonathon Bartlett HS 0:43:51.2 +15:49.0
94 REED, Sam Palmer HS 0:44:55.8 +16:53.6
95 PRIEST, Cody Palmer HS 0:45:29.6 +17:27.4
96 ROSTOVETSKY, Kirill Valdez HS 0:46:09.8 +18:07.6
97 GOOD, Ryan Valdez HS 0:46:25.3 +18:23.1
98 FAUST, Ken Seward HS 0:47:50.9 +19:48.7
99 HAMM, Andy Valdez HS 0:48:14.0 +20:11.8
100 KIRKENDALL, Kyle Valdez HS 0:56:59.8 +28:57.6