Nordic Ski Club of Fairbanks

Region VI
High School Championships in
Cross Country Skiing
4x3km and 4x5km Cl-Cl-Fr-Fr Relay
February 14, 2004, Fairbanks

View PDF Results


Girls Team Final Results

1. West Valley: 2:25:54.3, 2. Lathrop: 2:41:42.8 (difference: 15:48.5)

Girls Team Relay Results

Rank/Team                   Leg       Leg   Leg       Team      Team  Team
     Competitors            Time    Behind  Rnk       Time     Behind  Rnk
--------------------------------------------------------------------------
1. West Valley Girls #1
     Becca Rorabaugh       10:25.3     0.0  (1)      10:25.3      0.0  (1)
     Adele Mery            10:24.7     0.0  (1)      20:50.0      0.0  (1)
     Kelsi Evans            9:21.3     0.0  (1)      30:11.2      0.0  (1)
     Christina Gillis       8:43.5     0.0  (1)      38:54.7      0.0  (1)

2. Lathrop Girls #1
     Elizabeth Tsigonis    12:11.5  1:46.2  (2)      12:11.5   1:46.2  (2)
     Polly Grijalva        11:32.8  1:08.1  (2)      23:44.2   2:54.2  (2)
     Ingrid Schmidt        10:54.4  1:33.1  (2)      34:38.6   4:27.4  (2)
     Gin Parrish            9:55.5  1:12.0  (3)      44:34.1   5:39.4  (2)

3. West Valley Girls #2
     Hannah Ferree         12:21.4  1:56.1  (3)      12:21.4   1:56.1  (3)
     Mary Haas             11:44.1  1:19.4  (3)      24:05.5   3:15.5  (3)
     Sarah Lawhead         11:16.6  1:55.3  (4)      35:22.1   5:10.9  (3)
     Laura Johnson          9:12.8  0:29.3  (2)      44:34.9   5:40.2  (3)

4. Lathrop Girls #2
     Kim Green             15:26.5  5:01.2  (5)      15:26.5   5:01.2  (5)
     Catey Adams           13:36.8  3:12.1  (4)      29:03.3   8:13.3  (5)
     Olivia Karns          12:14.9  2:53.6  (5)      41:18.2  11:07.0  (5)
     Lily Walton           10:14.4  1:30.9  (4)      51:32.5  12:37.8  (4)

5. Lathrop girls #3
     Brittany Karns        15:12.4  4:47.1  (4)      15:12.4   4:47.1  (4)
     Allie Babcock         13:49.4  3:24.7  (5)      29:01.8   8:11.8  (4)
     Angene Johnson        10:58.7  1:37.4  (3)      40:00.5   9:49.3  (4)
     Skye Sturm            12:03.3  3:19.8  (5)      52:03.8  13:09.1  (5)

Girls Leg Rankings

Leg 1 Times and Rankings  (Classic)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Becca Rorabaugh      10:25.3      0.0
2. Elizabeth Tsigonis   12:11.5   1:46.2
3. Hannah Ferree        12:21.4   1:56.1
4. Brittany Karns       15:12.4   4:47.1
5. Kim Green            15:26.5   5:01.2
========================================

Leg 2 Times and Rankings (Classic)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Adele Mery           10:24.7      0.0
2. Polly Grijalva       11:32.8   1:08.1
3. Mary Haas            11:44.1   1:19.4
4. Catey Adams          13:36.8   3:12.1
5. Allie Babcock        13:49.4   3:24.7
========================================

Leg 3 Times and Rankings (Skating)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Kelsi Evans           9:21.3      0.0
2. Ingrid Schmidt       10:54.4   1:33.1
3. Angene Johnson       10:58.7   1:37.4
4. Sarah Lawhead        11:16.6   1:55.3
5. Olivia Karns         12:14.9   2:53.6
========================================

Leg 3 Times and Rankings (Skating)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Christina Gillis      8:43.5      0.0
2. Laura Johnson         9:12.8     29.3
3. Gin Parrish           9:55.5   1:12.0
4. Lily Walton          10:14.4   1:30.9
5. Skye Sturm           12:03.3   3:19.8

Boys Team Final Results

1. Lathrop: 3:01:34.7, 2. West Valley: 3:01:45.2 (difference: 10.5 seconds)

Boys Team Relay Results

Rank/Team                   Leg       Leg   Leg       Team      Team  Team
     Competitors            Time    Behind  Rnk       Time     Behind  Rnk
--------------------------------------------------------------------------
1. Lathrop boys #1
     Karl Schauer          15:45.4     0.0  (1)      15:45.4      0.0  (1)
     Brett Broda           14:31.8     0.0  (1)      30:17.2      0.0  (1)
     Wade Stoddard         16:06.2    51.9  (2)      46:23.3      0.0  (1)
     Loren Schmidt         14:55.9    43.1  (2)    1:01:19.2      0.0  (1)
2. West Valley boys #1
     Robert Marcotte       16:36.3    50.9  (3)      16:36.3     50.9  (3)
     Josh Carlstrom        15:23.2    51.4  (2)      31:59.5   1:42.3  (2)
     Noah Mery             15:14.3    00.0  (1)      47:13.8     50.5  (2)
     Anders Gillis         14:12.8    00.0  (1)    1:01:26.6      7.4  (2)
3. West Valley boys #2
     Tommy Lokken          16:22.7    37.3  (2)      16:22.7     37.3  (2)
     Sam Viavant           18:23.0  3:51.2  (3)      34:45.7   4:28.5  (3)
     Eric Solie            16:31.9  1:17.6  (3)      51:17.6   4:54.3  (3)
     Collin Todd           16:27.9  2:15.1  (3)    1:07:45.5   6:26.3  (3)
4. Lathrop boys #2
     Nick Ferree           17:53.4  2:08.0  (4)      17:53.4   2:08.0  (4)
     Brad Weis             20:17.8  5:46.0  (4)      38:11.2   7:54.0  (4)
     William Coleman       18:28.1  3:13.8  (4)      56:39.3  10:16.0  (4)
     Jesse Frey            18:16.1  4:03.3  (4)    1:14:55.4  13:36.2  (4)

Boys Leg Rankings

Leg 1 Times and Rankings (Classic)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Karl Schauer         15:45.4      0.0
3. Robert Marcotte      16:36.3     50.9
2. Tommy Lokken         16:22.7     37.3
4. Nick Ferree          17:53.4   2:08.0
========================================

Leg 2 Times and Rankings (Classic)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Brett Broda          14:31.8      0.0
2. Josh Carlstrom       15:23.2     51.4
3. Sam Viavant          18:23.0   3:51.2
4. Brad Weis            20:17.8   5:46.0
========================================

Leg 3 Times and Rankings (Skating)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Noah Mery            15:14.3      0.0
2. Wade Stoddard        16:06.2     51.9
3. Eric Solie           16:31.9   1:17.6
4. William Coleman      18:28.1   3:13.8
========================================

Leg 4 Times and Rankings (Skating)
Leg Rank/Skier           Time     Behind
----------------------------------------
1. Anders Gillis        14:12.8      0.0
2. Loren Schmidt        14:55.9     43.1
3. Collin Todd          16:27.9   2:15.1
4. Jesse Frey           18:16.1   4:03.3