Nordic Ski Club of Fairbanks

Williams Alaska Town Race Series
Auto Service Company/SUBARU Trophy
Mass Start/Free Technique
Saturday, January 31, 2004|
Jim Whisenhant Ski Trails, Birch Hill Rec. Area
Fairbanks, Alaska

Result List - By Class

View PDF version of Class Result List

Go to Overall Results for 5km and 7.5km


Kindergartern, First and Second Grade Girls
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.   77  Flavie MORIN-DORÉ      University Park            4:54.0         0
  2.  166  Lexie CALKINS          Salcha                     5:22.3     +28.3
=============================================================================

Kindergartern, First and Second Grade Boys
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  171  Torgen KARNS           Weller                     4:14.2         0
  2.   28  Conor SMITH            Pearl Creek                4:39.4     +25.2
  3.  174  Cory JOHNSON           Pearl Creek                4:59.8     +45.6
  4.  168  John BAIRD             Salcha                     5:43.1   +1:28.9
  5.  172  Joe BUE                Home School                5:57.8   +1:43.6
=============================================================================

Third and Fourth Grade Girls
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  195  Elizabeth WHISENHANT   University Park            6:37.6         0
  2.  191  Hanna GILLIS           Pearl Creek                7:00.4     +22.8
  3.  189  Micki MURTIFF          Salcha                     7:16.7     +39.1
  4.  187  Nina RUCKHAUS          Weller                     7:45.6   +1:08.0
  5.  183  Sarah FRY              Salcha                     8:04.2   +1:26.6
  6.  184  Cortney BUE            Home School                8:10.7   +1:33.1
  7.  188  Meredith MATTZELA      Salcha                     9:05.8   +2:28.2
=============================================================================

Third and Fourth Grade Boys
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.   14  Kyle HANSON            Weller                     6:24.0         0
  2.   47  James TAYLOR           Salcha                     8:27.6   +2:03.6
  3.   27  Aven BROSS             Home School                8:35.0   +2:11.0
=============================================================================

Fifth and Sixth Grade Girls
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.   78  Rosalie MORIN-DORÉ     University Park           10:02.9         0
  2.   64  Hannah STARK           Weller                    10:31.2     +28.3
  3.   71  Thea RUCKHAUS          Weller                    11:58.9   +1:56.0
=============================================================================

Fifth and Sixth Grade Boys
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  109  Logan HANNEMAN         Chinook                    8:14.8         0
  2.  108  Kipp WILKINSON         Weller                     8:32.2     +17.4
  3.  114  Patrick NUGENT         ICS                        9:06.2     +51.4
  4.  113  Vanya RYBKIN           University Park           10:11.8   +1:57.0
  5.   84  Tyler BAIRD            Salcha                    10:13.8   +1:59.0
  6.   92  Devin FRY              Salcha                    12:33.5   +4:18.7
=============================================================================

Seventh and Eighth Grade Girls
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  121  Rosemary HANSON        Tanana MS                 13:00.8         0
  2.  119  Stephanie WHISENHANT   Randy Smith MS            14:22.9   +1:22.1
  3.  129  Leonie MORIN-DORÉ      Randy Smith MS            15:38.8   +2:38.0
=============================================================================

Seventh and Eighth Grade Boys
Rank  Bib  Name                   Club/School                Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  249  David NORRIS           Tanana MS                  8:44.1         0
  2.  247  Reese HANNEMAN         Tanana MS                  9:20.6     +36.5
  3.  248  Ian WILKINSON          Tanana MS                 10:19.7   +1:35.6
=============================================================================

=============================================================================

High School Girls
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  217  Brittany KARNS         Lathrop HS        (4)     24:30.0         0
  2.  208  Hannah FERREE          West Valley HS    (5)     25:32.7   +1:02.7
  3.  212  Elizabeth TSIGONIS     Lathrop HS        (7)     27:12.0   +2:42.0
  4.  221  Sarah LAWHEAD          West Valley HS    (8)     27:49.8   +3:19.8
  5.  222  Erica BLAKE            West Valley HS    (9)     28:04.2   +3:34.2
=============================================================================

20 to 29 Year Old Women
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  201  Erinn WHITMER          UA Fairbanks      (2)     19:21.8         0
  2.  350  Anja KADE                               (10)     32:32.4  +13:10.6
=============================================================================

30 to 39 Year Old Women
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  213  Amy CARROLL                              (6)     26:16.4         0
=============================================================================

40 to 49 Year Old Women
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  206  Karin GILLIS           NSC Fairbanks     (1)     18:47.5         0
  2.  210  Sharon BAKER           NSC Fairbanks     (3)     21:59.3   +3:11.8
=============================================================================

High School Boys
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  412  Loren SCHMIDT          Lathrop HS        (2)     24:12.0         0
  2.  415  Karl SCHAUER           Lathrop HS        (6)     26:23.8   +2:11.8
  3.  432  Jesse FEREE            Lathrop HS       (11)     29:42.0   +5:30.0
  4.  438  Ryan BOWERS            West Valley HS   (17)     31:27.8   +7:15.8
  5.  434  William COLEMAN        Lathrop HS       (20)     32:36.9   +8:24.9
  6.  442  Reidar HERREID         West Valley HS   (25)     36:27.8  +12:15.8
  7.  446  Kyle WHISENHANT        West Valley HS   (29)     52:43.3  +28:31.3
=============================================================================

20 to 29 Year Old Men
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  400  Jed KALLEN-BROWN                         (1)     22:06.7         0
=============================================================================

30 to 39 Year Old Men
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  399  Max KAUFMAN                              (5)     25:36.7         0
  2.  409  Dan BROSS              NSC Fairbanks     (8)     26:47.8   +1:11.1
  3.  398  Jeb BENSON                              (24)     36:21.2  +10:44.5
  4.  429  Peter FIX              NSC Fairbanks    (26)     36:35.2  +10:58.5
  5.  444  Edmund O`REGAN                          (28)     42:34.5  +16:57.8
=============================================================================

40 to 49 Year Old Men
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  414  Bad Bob BAKER          NSC Fairbanks     (3)     24:27.0         0
  2.  406  David EDIC             NSC Fairbanks     (4)     24:52.3     +25.3
  3.  410  Jim LOKKEN             NSC Fairbanks     (7)     26:42.7   +2:15.7
  4.  417  Karl HANNEMAN          NSC Fairbanks    (10)     29:29.6   +5:02.6
  5.  425  Ned ROZELL             NSC Fairbanks    (12)     30:16.6   +5:49.6
  6.  422  Rick JOHNSON           NSC Fairbanks    (13)     30:29.7   +6:02.7
  7.  423  Darren RORABAUGH                        (19)     31:39.4   +7:12.4
  8.  449  Robert WILKINSON       NSC Fairbanks    (22)     33:52.8   +9:25.8
=============================================================================

50 to 59 Year Old Men
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  418  Byron BRODA            NSC Fairbanks     (9)     29:19.2         0
  2.  436  Ray HALDERMAN                           (15)     31:18.4   +1:59.2
  3.  430  Stephen CLAUTICE       NSC Fairbanks    (16)     31:24.8   +2:05.6
  4.  433  Mike RUCKHAUS                           (21)     33:49.8   +4:30.6
  5.  439  Bruce JAMIESON         NSC Fairbanks    (23)     35:40.4   +6:21.2
  6.  443  Alan KENDALL           NSC Fairbanks    (27)     39:39.8  +10:20.6
=============================================================================

60 to 69 Year Old Men
Rank  Bib  Name                   Club/School     SexRnk     Time      Behind
-----------------------------------------------------------------------------
  1.  437  Owen Q HANLEY          NSC Fairbanks    (18)     31:33.9         0

Overall Results for 5km and 10km

Women's 5km Results
Rank  Bib  Name                 Club/School     Cls ClRnk  Time     Behind
--------------------------------------------------------------------------
 1.   206  Karin GILLIS         NSC Fairbanks   40F  (1)  18:47.5   0:00.0
 2.   201  Erinn WHITMER        UA Fairbanks    20F  (1)  19:21.8   0:34.3
 3.   210  Sharon BAKER         NSC Fairbanks   40F  (2)  21:59.3   3:11.8
 4.   217  Brittany KARNS       Lathrop HS      10F  (1)  24:30.0   5:42.5
 5.   208  Hannah FERREE        West Valley HS  10F  (2)  25:32.7   6:45.2
 6.   213  Amy CARROLL                          30F  (1)  26:16.4   7:28.9
 7.   212  Elizabeth TSIGONIS   Lathrop HS      10F  (3)  27:12.0   8:24.5
 8.   221  Sarah LAWHEAD        West Valley HS  10F  (4)  27:49.8   9:02.3
 9.   222  Erica BLAKE          West Valley HS  10F  (5)  28:04.2   9:16.7
10.   350  Anja KADE                            20F  (2)  32:32.4  13:44.9
==========================================================================

Men's 7.5km Results
Rank  Bib  Name                 Club/School     Cls ClRnk  Time     Behind
--------------------------------------------------------------------------
 1.   400  Jed KALLEN-BROWN                     20M  (1)  22:06.7   0:00.0
 2.   412  Loren SCHMIDT        Lathrop HS      10M  (1)  24:12.0   2:05.3
 3.   414  Bad Bob BAKER        NSC Fairbanks   40M  (1)  24:27.0   2:20.3
 4.   406  David EDIC           NSC Fairbanks   40M  (2)  24:52.3   2:45.6
 5.   399  Max KAUFMAN                          30M  (1)  25:36.7   3:30.0
 6.   415  Karl SCHAUER         Lathrop HS      10M  (2)  26:23.8   4:17.1
 7.   410  Jim LOKKEN           NSC Fairbanks   40M  (3)  26:42.7   4:36.0
 8.   409  Dan BROSS            NSC Fairbanks   30M  (2)  26:47.8   4:41.1
 9.   418  Byron BRODA          NSC Fairbanks   50M  (1)  29:19.2   7:12.5
10.   417  Karl HANNEMAN        NSC Fairbanks   40M  (4)  29:29.6   7:22.9
11.   432  Jesse FEREE          Lathrop HS      10M  (3)  29:42.0   7:35.3
12.   425  Ned ROZELL           NSC Fairbanks   40M  (5)  30:16.6   8:09.9
13.   422  Rick JOHNSON         NSC Fairbanks   40M  (6)  30:29.7   8:23.0
14.   436  Ray HALDERMAN                        50M  (2)  31:18.4   9:11.7
15.   430  Stephen CLAUTICE     NSC Fairbanks   50M  (3)  31:24.8   9:18.1
16.   438  Ryan BOWERS          West Valley HS  10M  (4)  31:27.8   9:21.1
17.   437  Owen Q HANLEY        NSC Fairbanks   60M  (1)  31:33.9   9:27.2
18.   423  Darren RORABAUGH     NSC Fairbanks   40M  (7)  31:39.4   9:32.7
19.   434  William COLEMAN      Lathrop HS      10M  (5)  32:36.9  10:30.2
20.   433  Mike RUCKHAUS        NSC Fairbanks   50M  (4)  33:49.8  11:43.1
21.   449  Robert WILKINSON     NSC Fairbanks   40M  (8)  33:52.8  11:46.1
22.   439  Bruce JAMIESON       NSC Fairbanks   50M  (5)  35:40.4  13:33.7
23.   398  Jeb BENSON                           30M  (3)  36:21.2  14:14.5
24.   442  Reidar HERREID       West Valley HS  10M  (6)  36:27.8  14:21.1
25.   429  Peter FIX            NSC Fairbanks   30M  (4)  36:35.2  14:28.5
26.   443  Alan KENDALL         NSC Fairbanks   50M  (6)  39:39.8  17:33.1
27.   444  Edmund O`REGAN                       30M  (5)  42:34.5  20:27.8
28.   446  Kyle WHISENHANT      West Valley HS  10M  (7)  52:43.3  30:36.6