Nordic Ski Club of Fairbanks
Results

38th Annual
Turkey Day Relays

sponsored by

Beaver Sports

K-1-2 Grade Boys/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Runaway Turkeys
       Daniel Remington         8:35.7   (1)     8:35.7   (1)
       Alexander Parker        12:09.0   (1)    20:44.7   (1)
       Erich Hoefler            7:33.3   (1)    28:18.0   (1)
2. Dragons
       Eleanor Kielland        10:03.7   (2)    10:03.7   (2)
       Ben Witmer              12:20.9   (2)    22:24.6   (2)
       Casey Lewandoski        10:57.8   (2)    33:22.4   (2)

=============================================================
3-4 Grade Girls

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Runaway Turkeys
       Hanna Gillis             6:08.6   (1)     6:08.6   (1)
       Kelly Hoffman            7:14.8   (3)    13:23.4   (1)
       Hannah Boyer             5:47.1   (1)    19:10.5   (1)
2. Salcha #5
       Sarah Fry                8:02.3   (2)     8:02.3   (2)
       Micki Murtiff            6:44.4   (2)    14:46.7   (2)
       Kim Baird                6:31.8   (3)    21:18.5   (2)
3. Three Gobbleteers
       Claire Ferree            8:46.8   (3)     8:46.8   (3)
       Cortney Bue              6:43.0   (1)    15:29.8   (3)
       Nina Ruckhaus            6:14.0   (2)    21:43.8   (3)

=============================================================
3-4 Grade Boys/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Salcha #6
       John Baird               9:24.8   (2)     9:24.8   (2)
       Lexie Calkins            8:08.6   (1)    17:33.4   (1)
       Meredith Mattzela        7:38.3   (2)    25:11.7   (1)
2. Blasters
       Helen Sudkamp-Walker     9:07.3   (1)     9:07.3   (1)
       Flora Kielland           8:49.7   (2)    17:57.0   (2)
       Riley Troyer             7:11.1   (1)    25:59.8   (2)
3. Flatpick Flyers
       Joey Tallan              9:46.4   (3)     9:46.4   (3)
       Forrest Sylvester        9:02.3   (3)    18:48.7   (3)
       Dawson Lewandoski        9:06.4   (3)    27:03.4   (3)

=============================================================
5-6 Grade Girls

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Flyin` Feathers
       Abbey Stark             12:23.3   (1)    12:23.3   (1)
       Thea Ruckhaus           12:05.8   (1)    24:29.1   (1)
       Katie Houvda            11:08.2   (1)    35:37.3   (1)
2. Skibums
       Paige Sinicrope         13:03.4   (2)    13:03.4   (2)
       Hannah Stark            20:00.1   (2)    33:03.5   (2)
       Anne Cole               11:46.6   (2)    44:50.1   (2)

=============================================================
5-6 Grade Boys/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Gobblers
       Kipp Wilkinson          10:18.8   (1)    10:18.8   (1)
       Patrick Nugent           9:47.6   (1)    20:06.4   (1)
       Logan Hanneman           9:25.5   (1)    29:31.9   (1)
2. Salcha #3
       Tyler Baird             11:53.3   (2)    11:53.3   (2)
       Cody Nixon              13:06.7   (2)    25:00.0   (2)
       Cody Wegener            13:58.0   (2)    38:58.0   (2)
3. Salcha #4
       Daniel Grijalva         15:24.0   (3)    15:24.0   (3)
       James Taylor            17:20.3   (3)    32:44.3   (3)
       Devin Fry               16:54.2   (3)    49:38.5   (3)

=============================================================
7-8 Grade Girls

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Canadian Geese
       Leonie Morin-Doré       11:44.4   (1)    11:44.4   (1)
       Rosalie Morin-Doré      12:08.8   (1)    23:53.2   (1)
       Leonie Morin-Doré       11:32.6   (1)    35:25.8   (1)
2. Pumpkin Pie
       Abigail Tsigonis        17:08.0   (2)    17:08.0   (2)
       Chelsea Arthur          16:51.9   (2)    33:59.9   (2)
       Johanna Soderlund       16:04.9   (2)    50:04.8   (2)

=============================================================
7-8 Grade Boys/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Boys in Black
       Reese Hanneman           7:34.8   (1)     7:34.8   (1)
       Ian Wilkinson            8:05.9   (1)    15:40.7   (1)
       David Norris             6:26.6   (1)    22:07.3   (1)
2. Salcha #2
       Ethan Kazmierczak        7:35.2   (2)     7:35.2   (2)
       Jeremiah Alich           9:09.0   (3)    16:44.2   (2)
       Ricky Nelson             7:11.8   (2)    23:56.0   (2)
3. Oreo
       Eric Ferree              8:35.9   (3)     8:35.9   (3)
       Rick LeCheminant         8:10.6   (2)    16:46.5   (3)
       Eric Hoffman             7:27.3   (3)    24:13.8   (3)
4. Gobbling Giblets
       Willie Via              12:25.9   (4)    12:25.9   (4)
       Werner Hoefler          10:20.8   (4)    22:46.7   (4)
       Jacob Remington         11:57.8   (4)    34:44.5   (4)

=============================================================
High School Girls

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. West Valley Girls #1
       Mary Haas               27:48.0   (3)    27:48.0   (3)
       Christina Gillis        19:15.4   (1)    47:03.4   (2)
       Adele Mery              20:04.3   (1)  1:07:07.7   (1)
2. West Valley Girls #2
       Laura Johnson           21:05.4   (1)    21:05.4   (1)
       Hannah Ferree           26:09.0   (3)    47:14.4   (3)
       Kelsi Evans             20:15.5   (2)  1:07:29.9   (2)
3. Salcha Girls #1
       Polly Grijalva          24:34.6   (2)    24:34.6   (2)
       Jessica Kazmierczak     21:09.8   (2)    45:44.4   (1)
       Hilary Schwafel         34:36.6   (6)  1:20:21.0   (3)
4. Stuffed Turkeys
       Ingrid Schmidt          33:42.0   (6)    33:42.0   (6)
       Lily Walton             31:13.0   (4)  1:04:55.0   (5)
       Kyla Stark              25:22.6   (3)  1:30:17.6   (4)
5. Pistachios
       Catey Adams             33:45.7   (7)    33:45.7   (7)
       Kim Green               31:16.0   (6)  1:05:01.7   (7)
       Elizabeth Tsigonis      26:50.6   (4)  1:31:52.3   (5)
6. Poultry-geists
       Allie Babcock           33:41.3   (5)    33:41.3   (5)
       Angene Johnson          31:14.8   (5)  1:04:56.1   (6)
       Gin Parrish             26:56.2   (5)  1:31:52.3   (5)

=============================================================
High School Boys/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. West Valley Boys #1
       Tommy Lokken            18:17.2   (3)    18:17.2   (3)
       Josh Carlstrom          16:42.5   (1)    34:59.7   (1)
       Anders Gillis           15:26.8   (1)    50:26.5   (1)
2. Rev It Up Squad
       Loren Schmidt           17:59.0   (1)    17:59.0   (1)
       Karl Schauer            18:06.8   (3)    36:05.8   (2)
       Brett Broda             16:23.4   (2)    52:29.2   (2)
3. West Valley Boys #2
       Collin Todd             18:06.4   (2)    18:06.4   (2)
       Robert Marcotte         18:01.7   (2)    36:08.1   (3)
       Noah Mery               19:23.9   (3)    55:32.0   (3)
4. Polish Calvary [sic]
       Jeremy Langton          20:28.8   (5)    20:28.8   (5)
       Wade Stoddard           19:26.8   (4)    39:55.6   (4)
       Nick Ferree             24:00.3   (6)  1:03:55.9   (4)
5. West Valley Boys #3
       Sam Viavant             19:20.6   (4)    19:20.6   (4)
       Ryan Bowers             22:35.5   (5)    41:56.1   (5)
       Reidar Herreid          25:47.0   (7)  1:07:43.1   (5)
6. West Valley Boys #4
       Brad Weis               24:26.9   (6)    24:26.9   (6)
       William Coleman         26:24.6   (6)    50:51.5   (6)
       Eric Solie              19:29.8   (4)  1:12:45.0   (6)
7. Flying Donkeys
       Logan Daum              26:01.7   (7)    26:01.7   (7)
       Jan Hvistendahl         27:13.5   (7)    53:15.2   (7)
       Jesse Frey              23:05.1   (5)  1:13:56.6   (7)

=============================================================
Open Women

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. UAF Women #1
       Sigrid Aas              17:43.9   (1)    17:43.9   (1)
       Erinn Whitmer           18:12.3   (1)    35:56.2   (1)
       Johanna Turunen         17:31.0   (1)    53:27.2   (1)

=============================================================
Open Men/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. UAF Men #1
       Bart Dengel             16:36.7   (2)    16:36.7   (2)
       Erik Wickstrom          14:36.3   (1)    31:13.0   (1)
       Jonas Tetlie            14:33.2   (1)    45:46.2   (1)
2. UAF Men #2
       Peter Barton            15:51.4   (1)    15:51.4   (1)
       Tyson Flaharty          16:04.2   (2)    31:55.6   (2)
       Peter Barton            15:01.9   (2)    46:57.5   (2)
3. UAF Mixed #1
       Diana Heimerl           18:32.4   (4)    18:32.4   (4)
       Bill McDonnell          16:16.5   (3)    34:48.9   (3)
       Mike Kramer             15:31.4   (3)    50:20.3   (3)
4. Thin, Finn, Minn
       Paul Schauer            17:04.9   (3)    17:04.9   (3)
       Susanne Kumpulainen     18:12.9   (4)    35:17.8   (4)
       Aaron Roessler          16:22.8   (5)    51:40.6   (4)
5. Teenage Mutant Ninja Turtles
       Davya Baker             19:55.7   (5)    19:55.7   (5)
       Ashley `Red` Helmers    24:40.6   (7)    44:36.3   (6)
       Tyson Flaharty          15:48.6   (4)  1:00:24.9   (5)
6. Saari`s Sloggers
       Matias Saari            20:34.6   (6)    20:34.6   (6)
       Dan Bross               19:45.9   (5)    40:20.5   (5)
       Andy Sterns             21:08.3   (6)  1:01:28.8   (6)
7. Stuffed and Frozen
       Lisa Beattie            21:22.2   (7)    21:22.2   (7)
       Lalida Crawford         23:30.3   (6)    44:52.5   (7)
       Ed Plumb                22:40.0   (8)  1:07:32.5   (7)
8. Team Jackson
       Jerome Jackson          24:41.4   (8)    24:41.4   (8)
       Rachael Jackson         31:06.0   (8)    55:47.4   (8)
       Isaac Jackson           22:05.7   (7)  1:17:53.1   (8)
9. Weeg
       Mark Simon              24:44.6   (9)    24:44.6   (9)
       Burton                  33:59.6   (9)    58:44.2   (9)
       Weeg                    31:03.9   (9)  1:29:48.1   (9)

=============================================================
30 to 39 Year Old Women

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. MC Squared
       Christine Matson        21:03.2   (1)    21:03.2   (1)
       Chris Broda             21:09.8   (1)    42:13.0   (1)
       Melissa Lewis           18:11.1   (1)  1:00:24.1   (1)

=============================================================
30 to 39 Year Old Men/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. A Rose Between Two Thorns
       Jim Gillis              22:38.1   (1)    22:38.1   (1)
       Maria Bray              19:54.3   (1)    42:32.4   (1)
       Karin Gillis            17:50.3   (1)  1:00:22.7   (1)
2. Sublight
       Tina Devine             27:33.5   (2)    27:33.5   (2)
       Andrew Blossy           25:21.9   (2)    52:55.4   (2)
       Jason Tinsley           23:03.8   (2)  1:15:59.2   (2)

=============================================================
40 to 49 Year Old Women

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Mighty Ducks
       Sharon Baker            23:53.6   (1)    23:53.6   (1)
       Karla Welch             32:37.0   (1)    56:30.6   (1)
       Nancy Hanneman          24:54.4   (1)  1:21:25.0   (1)

=============================================================
40 to 49 Year Old Men

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. High School Slayers
       Ken Leary               17:22.7   (1)    17:22.7   (1)
       David Edic              17:45.1   (1)    35:07.8   (1)
       Bad Bob Baker           17:45.2   (1)    52:53.0   (1)
2. Men in Black
       Keith Hanneman          23:24.1   (3)    23:24.1   (3)
       Karl Hanneman           19:20.3   (2)    42:44.4   (2)
       Patrick Reinhard        23:23.4   (4)  1:06:07.8   (2)
3. Gobbler Gobbled with Pi
       Patricia Baer           22:45.6   (2)    22:45.6   (2)
       Libby Burgess           24:12.5   (5)    46:58.1   (3)
       Jim Harriges            20:13.5   (2)  1:07:11.6   (3)
4. 3 Old Turkeys
       Chris Todd              24:45.2   (5)    24:45.2   (5)
       Mike Ruckhaus           22:15.4   (3)    47:00.6   (4)
       Donovan Granger         22:29.9   (3)  1:09:30.5   (4)
5. Plucked
       Robert Wilkinson        23:45.8   (4)    23:45.8   (4)
       Daniel Johnson          25:41.8   (6)    49:27.6   (5)
       Dermot Cole             25:21.2   (6)  1:14:48.8   (5)
6. Late and Overweight
       Dan Solie               26:36.5   (6)    26:36.5   (6)
       Don Lokken              24:03.7   (4)    50:40.2   (6)
       Dan Solie               25:19.3   (5)  1:15:59.5   (6)
=============================================================
50+ Year Old Men/Mixed

Class Rank/Team Name/Skiers    Leg Time/Rank   Team Time/Rank
-------------------------------------------------------------
1. Nifty Fifties
       James Mery              21:09.2   (1)    21:09.2   (1)
       Fred Raymond            22:39.9   (1)    43:49.1   (1)
       Stan Justice            18:46.1   (1)  1:02:35.2   (1)
2. Late Comers
       Alan Kendall            24:43.8   (2)    24:43.8   (2)
       Gary Kendall            27:10.2   (3)    51:54.0   (2)
       Wally Carlo             22:30.1   (3)  1:14:24.1   (2)
3. Pass the Turkey
       Craig Smith             26:04.1   (3)    26:04.1   (3)
       Robert Quillin          26:12.2   (2)    52:16.3   (3)
       Ed Murphy               22:26.6   (2)  1:14:42.9   (3)
4. Where`s My Dog
       Bob Perkins             27:46.6   (4)    27:46.6   (4)
       Gail Davidson           33:25.4   (4)  1:01:12.0   (4)
       John Eichelberger       34:04.0   (4)  1:35:16.0   (4)